Krakowskie skarby: Sukiennice

by Redakcja HoteleTur
0 comment

Kraków jest wyjątkowym miastem, mogącym się pochwalić długa historią oraz wspaniałymi zabytkami. Wśród tych perełek dawnej architektury, których w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć, miejsce bardzo ważne zajmują Sukiennice.

Co warto wiedzieć na temat budowli, która stała się jedną z wizytówek Grodu Kraka?

Dzieje Sukiennic sięgają czasów średniowiecza, kiedy to Rynek Główny w Krakowie był wyjątkowo ważnym placem handlowym. To wtedy powstały tu pierwsze kramy, dzięki którym kupcy mieli zapewnione dobre warunki pracy, a Rynek prezentował się godnie – tak, jak na serce miasta królewskiego przystało. W ten sposób powstały Sukiennice, które początkowo urzekały gotycką formą. W połowie XVI wieku nadano im formę renesansową. Powstała charakterystyczna attyka, a elewację Sukiennic ozdobiły maszkarony. Kolejne zmiany w wyglądzie Sukiennic nastąpiły w XIX wieku. Do dziś jest to miejsce kuszące i piękną architekturą, i kramami, w których można kupić sporo regionalnych pamiątek.

Sztuka i wycieczki

Sukiennice są też miejscem atrakcyjnym i dla miłośników sztuki, i dla tych, którzy w trakcie wycieczki po Krakowie chcą poznać dzieje tego miasta. W Sukiennicach znajduje się wejście do krakowskich podziemi, w których można przenieść się w czasy średniowiecza i zobaczyć, jak wyglądało życie ówczesnych kupców. Nie lata gratką jest też wystawa, urządzona na piętrze Sukiennic. To Galeria Malarstwa Polskiego XVIII i XIX wieku, która może się pochwalić bogatą kolekcją prac wybitnych polskich artystów. Prace Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Juliana Fałata oraz Jacka Malczewskiego – oto wybrane atrakcje, które można zobaczyć w Sukiennicach.

Rozrywka, turystyka, usługi – KrakSpot.pl

0 comment

Polecane dla Ciebie

Zostaw komentarz