Hotele-Tur.com.pl

Turystyka, Podróże, Rozrywka i Hobby

Podróże

Modernizacja lotniska w Balicach – plany na najbliższe lata

Modernizacja lotniska w Balicach – plany na najbliższe lata

O gruntownej modernizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice mówi się już od dawna. Podjętych zostało szereg działań w tej sprawie, niemniej w związku z pandemią koronawirusa pojawiły się obawy dotyczące realizacji planów.

Umowa na budowę nowego pasa postojowego podpisana

Zgodnie z zapowiedziami władz lotniska w Balicach oraz resortu infrastruktury prace związane z przebudową portu nie zostaną wstrzymane z powodu koronawirusa. W maju bieżącego roku została podpisana umowa na budowę nowego pasa postojowego dla samolotów. Obecnie płyta postojowa może pomieścić nieco ponad 20 samolotów – docelowo ma natomiast być 35 stanowisk. Wartość tej inwestycji szacowana jest na miliard złotych.

Czy w Balicach powstanie drugi pas startowy?

Celem modernizacji lotniska w Balicach jest zwiększenie jego przepustowości, pomimo iż rok 2020 branża lotnicza spisała już na straty. Budowa drugiego pasa startowego o długości ok. 3 km wzbudza ogromne kontrowersje. Przeciw niej protestują okoliczni mieszkańcy, ale władze lotniska zapowiadają, że realizacja przedsięwzięcia nie zostanie wstrzymana i zakończy się już w przyszłym roku. Oprócz tego w planach modernizacji lotniska uwzględniono rozbudowę terminala pasażerskiego i przeniesienie terminala cargo. Wszystkie prace mają doczekać się finału w 2036 r.

Przebudowa lotniska oznacza wzrost zapotrzebowania na miejsca parkingowe

Sprawne funkcjonowanie portu umożliwia niejeden parking. Lotnisko Balice jest w tym zakresie obsługiwane m.in. przez Grupę Interparking oferującą ok. 450 miejsc na długoterminowym parkingu podziemnym. Znajduje się na nim m.in. wiata z przystankiem busa, który odwozi pasażerów pod sam terminal. Miejsce można zarezerwować i opłacić online. Należy się spodziewać, że wraz z rozwojem lotniska zapotrzebowanie na miejsca parkingowe będzie rosło – zwłaszcza że parkingi przy lotniskach to spore udogodnienie dla pasażerów. Dla bardzo wielu osób planujących podróż samolotem z Krakowa opcja pozostawienia samochodu przy lotnisku jest niezwykle ważna.

Udostępnij