Jakie atrakcje czekają na turystów na Malediwach?

by Redakcja HoteleTur
0 comment

Malediwy to archipelag składający się z ponad tysiąca wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych. Położone są one na podmorskim łańcuchu wulkanicznym znajdującym się na obszarze Morza Arabskiego w Oceanie Indyjskim. Jest to również najniżej położone państwo na świecie. Jego oficjalna nazwa to Republika Malediwów i znajduje się na południowy wschód od Indii i Sri Lanki. Na terenie tego państwo wyspiarskiego mieszka niewiele ponad 500 tysięcy ludzi, których oficjalnym językiem jest dhivehi używający alfabetu taana. Chociaż najważniejszym sektorem gospodarki pozostaje rybołówstwo, niezwykle dynamiczny rozwój turystyki sprawia, że coraz więcej osób decyduje się odwiedzić to niesamowite miejsce. Wizyta na tych tropikalnych wyspach będzie niesamowitym przeżyciem zarówno dla turystów, którzy pragną aktywnie spędzać czas, jak i tych, którzy preferują relaks na piaszczystych plażach.

Malediwy – raj dla fanów nurkowania

Właśnie podwodne widoki, które zapewniają nam liczne atole na Malediwach, są jedną z głównych atrakcji turystycznym w tym kraju. Nurkowaniu z pewnością sprzyja także wyjątkowa przejrzystość wód Oceanu Indyjskiego. Atol to charakterystyczna wyspa koralowa, która otoczona jest przez rafę koralową w kształcie pierścienia. Planując nurkowanie na Malediwach, powinniśmy przygotować się na spotkania z rozmaitymi zwierzętami. Mureny, płaszczki, manty oraz żółwie to zaledwie niektórzy przedstawiciele bogatej fauny zamieszkującej podwodne rafy. Jeżeli zależy nam na najlepszych widokach, powinniśmy udać się do kanałów pomiędzy poszczególnymi atolami oraz miejsc zwanych thilas. Chodzi mianowicie o zatopione rafy, które nie sięgają powierzchni. To właśnie tam możemy znaleźć przepiękne podwodne jaskinie zapełnione barwnymi koralowcami. Doświadczeni nurkowie polecają między innymi wizytę w Maaya Thila, Fish Head, HP Reef, Helengeli Thila, Kandooma Thila oraz Bathalaa. Są to zaledwie niektóre z nurkowisk, które warto odwiedzić, jeżeli interesuje nas ekscytująca wycieczka na Malediwy. Chociaż sezon nurkowy trwa cały rok, najlepiej udać się tam w okresie pomiędzy listopadem a majem. Wtedy trwa północno-wschodni monsun, który przynosi słoneczną pogodę i poprawia widoczność na wschodnich częściach atoli.

Malé – stolica tropikalnego raju

Chociaż zajmuje niemalże całą powierzchnię wyspy Male, jest ona najmniejszą stolicą na świecie. Jej populacja liczy około 130 tysięcy ludzi mieszkających na obszarze 9,27 km2. Głównym źródłem dochodu w mieście jest przemysł turystyczny. Znajdziemy tu nie tylko liczne atrakcje dla turystów, ale również luksusowe kurorty. Zanim rozpoczniemy zwiedzanie pozostałych części archipelagu, warto najpierw sprawdzić wszystko, co ma nam do zaoferowania to malownicze miasto. Dla osób pragnących skosztować świeżych produktów prosto z oceanu warto odwiedzić poranny targ rybny. Oprócz tego warto także udać się do muzeum narodowego oraz pałacu prezydenckiego. Natomiast największą atrakcją miasta jest niezaprzeczalnie pochodzący z XVII wieku Meczet Piątkowy. Jest to jeden z najstarszych meczetów na obszarze Malediwów. Wykonany został przy użyciu kamienia koralowego. Do tego miasta zawita znakomita większość przybywających turystów, gdyż z tego miejsca można rozpocząć nasza podróż po pozostałych wyspach archipelagu.

Island hopping – optymalny sposób na poznanie Malediwów

Ponieważ archipelag ten składa się z ponad tysiąca wysp koralowych, podczas naszych wakacji nie powinniśmy ograniczyć się do odwiedzenia zaledwie tych największych. Zaledwie 200 z nich jest zamieszkanych przez lokalnych mieszkańców i zaliczają się one do wyspy publicznych. Podróżowanie po nich może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Z kolei na wyspach prywatnych, zwanych także resortowymi, znajdują się wyłącznie kosztowne ośrodki turystyczne. Jednakże w 2009 roku wprowadzono zmianę w prawie, która pozwoliła na otwieranie hotelów i pensjonatów przez rodowitych mieszkańców archipelagu. Dzięki temu podróż do tego kraju stała się o wiele bardziej przystępna cenowo. Dużą popularnością cieszą się wycieczki typu island hopping. Oferuje je wiele biur podróży, jako optymalny sposób, aby zwiedzićwyspy Malediwy. W ramach takiej wyprawy możemy odwiedzić kilka różnych wysp za pośrednictwem promów publicznych lub motorówek kursowych. Dla osób dysponujących większym budżetem istnieje możliwość lotu hydroplanem.

Z uwagi na równikowy klimat panujący na Malediwach, najlepszym momentem na przyjazd jest okres od grudnia do kwietnia. W tej porze pogoda będzie wyjątkowo słoneczna i jest to najlepszy czas na wypoczynek na piaszczystych plażach. Z kolei w kwietniu oraz listopadzie panują najlepsze warunki na nurkowanie. Na Malediwach akceptowane są dolary amerykańskie oraz euro, przy czym odradzane są płatności karta kredytową. Wysokie koszty manipulacyjne sprawiają, że lepiej w miarę możliwości płacić za wszystko gotówką. Standardem są gniazdka europejskie o częstotliwości 50 Hz oraz z napięciem w sieci 220 V. W razie potrzeby konieczne może być wzięcie ze sobą adaptera. Należy pamiętać o tym, że obowiązuje zakaz wwożenia alkoholu do tego kraju.

0 comment

Polecane dla Ciebie

Zostaw komentarz