Hotele-Tur.com.pl

Turystyka, Podróże, Rozrywka i Hobby

Hobby

Modelarstwo kolejowe

Modelarstwo kolejowe

Każdy z nas posiada jakieś hobby. Zainteresowanie, które relaksuje, bawi, odpręża oraz pozwala się zregenerować. Jednych zadowala sport, innych muzyka, jeszcze inni wolą zajęcia manualne, które usprawniają motorykę, wyrabiają wyobraźnie i kreatywność. Jednym z takich zainteresowań jest modelarstwo kolejowe.

Modelarstwo kolejowe

modelarstwo kolejoweCzym jest modelarstwo? Jakie występują rodzaje modelarstwa? Czym charakteryzuje się modelarstwo kolejowe?
Modelarstwo to czynności związane z odwzorowywaniem rzeczywistych obiektów za pomocą odpowiednio pomniejszonych elementów wykonanych z różnorakich materiałów. Powstałe modele często są elementem całej wystawy miłośnika ich składania. Modelarstwo często odbierane jest jako zabawa, jednak dla niektórych może być również sportem. Dzięki organizowanym zawodom, oceniana jest szybkość składania, dokładność odwzorowania obiektów oraz trudność i poziom podejmowanych wyzwań. Najważniejszym czynnikiem modelarstwa jest jak najbardziej dokładne odwzorowanie wzoru z zachowaniem odpowiedniej skali.

Kategorie modelarstwa

Modelarstwo można podzielić na kilka kategorii, a wśród nich znajdują się:

  • redukcyjne – kartonowe, zapałczane. plastikowe, mikromodelarstwo,
  • figurkowe,
  • kołowe – kolejowe, samochodowe,
  • lotnicze i kosmiczne – szybowcowe, rakietowe.

Modelarstwo kolejowe to dziedzina zajmująca się odwzorowywaniem obiektów związanych z transportem kolejowym.
Ten rodzaj hobby sięga tradycją do początków kolejnictwa.

Modele zasilane elektrycznie

Większość proponowanych modeli zasilana jest elektrycznie, dzięki czemu, powstałe modele mogą się poruszać. Wśród miłośników najbardziej popularne są modele lokomotyw oraz maszyn napędowych, a ich odwzorowanie sprawia wiele radości i zadowolenia. Modele kolejowe, to kolekcje maszyn pochodzących z różnych epok oraz lat, mających swoją osobliwą historię i legendę. Wielkim zainteresowaniem wśród modelarzy cieszą się również całe makiety modelarskie. Budowanie całych makiet wiąże się z poznaniem danej maszyny oraz jej pochodzenia, jak również przedstawienia na projekcie kolei wraz z jej otoczeniem oraz ułożeniem geograficznym. Makiety, jak i same elementy występują w określonych skalach i zajmują odpowiednią powierzchnię. Najbardziej popularnymi skalami są: skala H0 oraz skala TT, N, Z, 0, 1,2. Każda z podanych skali ma swoich zwolenników na terenach różnych państw.

Składanie modeli możliwe jest dzięki sklepom modelarskim i firmom zajmującym się produkowaniem specjalistycznych zestawów. Przedsiębiorstwa te oferują swoim klientom poszczególne elementy, koleje, zestawy, makiety, jak również części potrzebne do samego procesu składania. Wiele zestawów wymaga użycia dodatkowych środków takich jak kleje, łopatki, silniki do modeli, akumulatory i inne.

Udostępnij