Akcesoria turystyczne - jakie spakować?

Jak wybrać niezbędny sprzęt turystyczny?

by Redakcja HoteleTur
0 comment

Wypoczynek na łonie natury to forma spędzania wolnego czasu, którą wybiera wiele osób. Jest to także świetny sposób na dobrą zabawę, naładowanie baterii oraz poznanie okolic, tych bliższych i tych dalszych. Jakie akcesoria turystyczne trzeba mieć, by wypoczynek był bezpieczny i komfortowy?

Buty to podstawa wyposażenia

Wybierając sprzęt turystyczny, na pierwszym miejscu należy pamiętać o wygodnych butach, dzięki którym wędrówki będą nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. Nie tylko w góry należy uzbroić się w dobre buty trekkingowe. Również zwiedzanie najbliższych okolic wymaga solidnego obuwia. Wybierając buty, które planujemy założyć w niskie góry można skoncentrować się na butach do kostki, czyli tak zwanych podejściówkach. Trzeba jednak pamiętać, że muszą mieć grubą podeszwę.

Bardzo ważne jest również, by na podeszwie znalazł się bieżnik, który ułatwi chodzenie po śliskich powierzchniach. Kolejnym, bardzo ważnym elementem dobrych butów jest oddychająca membrana. To dzięki nim stopa nie będzie się pociła. Nie powstaną pęcherze, które uniemożliwią dalszą wędrówkę. Warto również zwrócić uwagę, by buty były wodoodporne. Spacery po górach często wiążą się z przechodzeniem przez niewielkie strumyki. Zamoczenie stóp to koniec przygody. Idąc na wycieczkę w wyższe góry koniecznie trzeba mieć buty, które kończą się za kostką. Tylko takie obuwie ochroni nas przed uszkodzeniem stawu skokowego.

Plecak

Wybierając sprzęt turystyczny na wędrówki koniecznie trzeba mieć dobry plecak. Nie zabieramy torby sportowej, z którą chodzimy na siłownię, plecaczka miejskiego czy worków. Akcesoria turystyczne, takie jak plecaki, to jedne z najważniejszych wyznaczników przyjemnej wędrówki. Plecak powinien mieć usztywniane plecy, szerokie, regulowane ramiona oraz dużo kieszeni zewnętrznych, w których możemy schować telefon, butelkę wody czy szybką przekąskę.

Bardzo ważnym elementem plecaka są pasy, które stabilizują plecak. Warto wybrać taki egzemplarz, który ma pas biodrowy i piersiowy. Wybierając sprzęt turystyczny trzeba pamiętać, że pogoda w górach jest bardzo kapryśna. Często wychodzimy w trasę w piękny, słoneczny dzień, a później okazuje się, że pada deszcz. Plecak powinien być wykonany z wodoodpornego materiał, bo zabezpieczy to jego zawartość w takiej sytuacji. Mokre ciuchy na zmianę oraz prowiant nie przydadzą się w czasie wędrówki.

Niezbędne wypełnienie plecaka

Wybierając akcesoria turystyczne trzeba pamiętać, że w czasie wędrówki przyda się termos na ciepłą herbatę lub kawę. Można go zastąpić kubkiem termicznym, z którego chętnie skorzystamy, gdy nie dopisze nam pogoda. Niezbędny jest również bidon na wodę. W czasie marszu na pewno często będziemy z niego korzystali. Warto również wybrać sobie kilka pojemników na żywność. Górskie wędrówki są bardzo wymagające, w czasie marszu trzeba uzupełnić kalorie. Żywność, która jest w pojemniku plastikowym nie będzie pognieciona. Będzie wyglądała apetycznie. Wybierając pojemnik na żywność warto zwrócić uwagę, by był wyposażony w przegródki. Jest to bardzo wygodne, gdy mamy ochotę zabrać zróżnicowane jedzenie. Owoce nie popękają, a potrawy się nie wymieszają.

Kompletując sprzęt turystyczny, koniecznie trzeba pamiętać o niewielkiej apteczce, która zawsze przed wyjściem w trasę musi zostać sprawdzona i uzupełniona. Nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć. Niezbędne akcesoria turystyczne to również scyzoryk czy latarka. Wyruszając na biwak warto również mieć kuchenkę turystyczną, na której będziemy mogli przyrządzić sobie coś ciepłego. Przydadzą się również naczynia turystyczne. Są one najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub plastiku.

0 comment

Polecane dla Ciebie

Zostaw komentarz